Jak dosáhnout všeobecného souhlasu, aniž bych musel porcovat velbloudy?

Tato velmi povedená knížka o vyjednávání v každodenním životě je nezbytnou „zbraní“ do knižního arzenalu kohokoliv, kdo se stýká a jedná s lidmi. Nevyjednávej skrze své osobní pozice, odděl lidi od problému a trvej na objektivních kritériích. To je hlavní doporučení autorů knihy.Getting To Yes Většina si myslí, že pokud s někým vyjednáváme, znamená to, že jde o to, kdo z celku získá větší podíl. Mají v hlavě tkz. „koláčové myšlení„, které říká, že ze 100% půjde mě 60% a Tobě 40%. V podstatě nemůžeš vyhrát, aniž by ztratila druhá strana.

Blbost.

Co takhle tento příklad: Šejk má 3 syny a vlastní 17 velbloudů. Po jeho smrti se rozhodl v závěti svůj majetek rozdělit synům. Nejstarší má získat polovinu majetku, prostřední třetinu a nejmladší devítinu dědictví. Jak bys spravedlivého rozdělení docílil?

???

Kdo by rozřezal pár velbloudů? Kdo by dal někomu o 1 velblouda více na úkor druhého?

???

Řešení však spočívá v odproštění se od problému a celkovém nadhledu. Není potřeba nelítostného boje mezi bratry o velbloudy. Jaké je tedy řešení? Stačilo, když jel kolem obchodník, který bratrům velblouda daroval. Měli jich rázem 18 a mohli tím pádem vše rozdělit přesně dle závěti: nejstarší syn si vzal 9 velbloudů (polovinu), prostřední pak 6 velbloudů (třetina) a nejmladší 2 velbloudy (devítina). Všichni byli spokojeni a jakmile zjistili, že jim 1 velbloud přebývá (9+6+2=17), mohli jej opět vrátit zpět obchodníkovi.

Vyjednávání není o tom, aby jeden vyhrál a druhý prohrál. Vyjednávání je o tom, aby vyhráli všichni. A o tom píše tato kniha.

Tady opět několik mých výpisků:

  • Odprosti se od problému, který řešíš („Be hard on problem, be soft on people„).
  • Zaměř se na zájem, ne jednotlivé pozice vyjednávajících stran.
  • Podívej se na problém z vyšší perspektivy. Vytvoř vícero řešení, hledej, které drobnosti poskytnuté z jedné strany mohou mít velký přínos pro stranu druhou a naopak.
  • Vyber tu nejlepší variantu dle předem připravených kritérií.
  • Přemýšlej vždy i z pohledu protistrany, „obuj se do jejich bot„.
  • Pokud je někdo mocnější než Ty, přemýšlej jakou má BATNU (best alternative to negotiated agreement) nebo Negotation jujitsu – použij otázky, nedělej závěry a netlač tak oponenta do kouta).
  • Pokud je hodně vyjednávajících stran, použij „one text procedure“ = nech kritizovat předem připravený text.

Toto jsem se díky knize Getting To Yes naučil.

2 thoughts on “Jak dosáhnout všeobecného souhlasu, aniž bych musel porcovat velbloudy?

  1. Velmi pěkný článek, děkuji. Férové vyjednávání je základem úspěchu. Jenže dnes se to tak neděje. Lidé jsou stále ještě manipulováni „výhodnými“ nabídkami, které ale pro obě strany výhodné nejsou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *