E-mail Komisi pro rozvoj Moravskoslezského kraje

Dobrý den,

děkuji za email, pan Hlawiczka má v řadě věcí naprostou pravdu a velmi se mi líbí obzvláště zájem aktivně se ptát hlavně Vaší cílové skupiny, tedy podnikatelů samotných.
Posílám 2 základní a skutečné příčiny, proč málo lidí začíná podnikat: (dle mého názoru)
  1. finančně se vyplatí být nezaměstnaný, než být na full-time OSVČ. Skončil jsem VŠ, mohl jsem jít na pracák a pobírat nějaké 4 000,-Kč podporu v nezaměstnanosti (pracoval jsem rok v Praze na centrále AIESEC). Kdybych šel full-time OSVČ, tak měsíčně platím cca 3 500,- na soc. a zdr. pojištění. Nakonec jsem si vybral, že se přihlásím papírově ke studiu na VŠ, protože jsem se zapřisáhl, že od státu nikdy nic nechci, ale taky mu nedám ani o korunu navíc, která se stejně většinou rozkrade, tímto krokem jsem skončil ve výsledku na nule. Vyberete si ale variantu, kdy z +4000,- jdete na -3500,- měsíčně???
  2. vzdělávací systém generuje pasivní zaměstnance. Proč není výstupem (státnicemi) studenta Obchodně-podnikatelské fakulty v Karviné fungující business, když se fakulta jmenuje zrovna takto??? Zaměstnanec nemůže ze studenta udělat podnikatele stejně jako golfista nemůže vychovat profesionální hokejisty.
Jediné, co může skutečně stát a státní správa udělat pro podnikatele a obzvláště pro začínajícího podnikatele, je dát mu svobodu, volnost, nediktovat mu, co má všechno dělat nebo nedělat a rozhodně nekřivit trh dotacemi jakéhokoliv druhu. Není od věci, že je významný stupeň korelace zemí s vysokým stupněm ekonomické svobody a zemí s vysokým HDP na hlavu. viz třeba: http://en.wikipedia.org/wiki/Economic_Freedom_of_the_World
Právě proto věřím, že jakákoliv finanční podpora pro začínající podnikatele je apriory špatně, protože křiví trh a ničí podnikatelské příležitosti. Nemá cenu stavět podnikatelské inkubátory, pokud pro ně nemáme nadějné podnikatele, kteří jej budou financovat. Má cenu zájemce o podnikání jednak komerčně vzdělávat (nekomerčně to bohužel v drtivé většině příkladů naprosto nefunguje) a jednak více ctít úspěšné podnikatele, kteří dávají práci ostatním, a ne jim jejich úspěch závidět a dělat z nich zloděje, vykořisťovatele a lumpy.
Podnikání není totiž „jen“ o vydělávání peněz, je to životní styl.
Tomáš

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *