Jsme posedlí úspěchem? Ženeme se stále za něčím? Nejdříve se chceme svým podnikáním uživit, pak vydělat o 10 000,-Kč více, pak o 40 000,- , o 100 000,- o milion, kdy se zastavíme? A má to vůbec smysl? Připomíná mi to známý příběh o tom, jak turista jde za rybářem na krásném ostrově a radí mu, jak lépe a efektivněji chytat ryby, mohl by zaměstnat pak přeci nějaké brigádníky, zaměstnance, založit si firmu, ryby dovážet do obchodů, do zahraničí, skoupit další firmy a pak by mohl jen tak seděl bezstarostně u vody. Rybář na to: Však jen tak u vody sedím už teď. Nejen o tomto, ale i o dobrých a špatných posedlostech a jejich důsledcích je kniha od Iva Tomana.
Z výzkumů vyplývá, že 30% lidí se nevzdává, 60% to zkusí, ale pak nevydrží, 10% kapituluje okamžitě.
„Úspěšný revolucionář je státníkem, neúspěšný zločincem.“ Froman Erich.
U úspěchu Gausova křivka nefunguje, je tam exponencionální poměr => největší úspěch shrábně pouze několik málo jedinců. Je propastný rozdíl mezi prvním a druhým.
Optimální výzva je o 5-10% nad úrovni našich dovedností.
Pokud mají 2 stejný talent, posedlost rozhodne, kdo bude úspěšnější.
Zóny: pohodlí, učení, zděšení.
Work-life balance řešíš, když:
- Tě práce nebaví, nevynikáš v ní nebo máš vztah k ezoterice.
- Místo rovnováha bychom měli říkat vyvažování. Cílem není mít rovnováhu, ale rozhodnout se, na jak dlouho se chcete vychýlit a proč. Mít priority.
- Ne rovnováha, ale a) perspektiva nadějné budoucnosti, b) kontrola nad situací, sebou, lidmi.
Správné posedlosti:
- důslednost: začít, dotáhnout do konce, soustředit se, mít „zdravý“ perfekcionismus,
- experimentování a testování: hledejte nové věci a variace, dělejte v rozsahu, aby vás nepoložily, učte se z chyb a podporujte zpětnou vazbu „Nechtějme vymýšlet lepší svět. Zlepšeme zpětnou vazbu.“
- sebedisciplína: mít normy, které můžu měřit, kázeň + kvantita. „Kdo dnes zaseje myšlenku, zítra bude sklízet skutek, pozítří zvyk, pak charakter a nakonec vlastní osud.“ Gottfried Keller.
- soupeřit sám se sebou: nedívat se na ostatní, nesnižovat nároky na sebe, dávat si velké, nesplnitelné cíle, vlastní brutální sebehodnocení.
- schopnost sám si vytvářet příznivé prostředí = umět sám sebe sebemanipulovat.
- konstantní paranoia: neustálé předvídání možných nebezpečí a aktivní snižování rizik, bojíme se hlavně věcí, které nemáme pod kontrolou.
- diverzifikace: nedávejte vše na 1 kartu.
- tvořte systémová pravidla: zveřejněná ideologie (hodnoty, vize, mise), kontrolní seznamy, manuály a standardy postupů
Špatné projevy dobré posedlosti úspěchem:
- moc stresu, málo spánku.
- příliš optimisticky zkreslené vnímání reality: vede k pasivitě, vnímáme zvyk zaměňovat štěstí za schopnosti.
- přehnaná sebedůvěra a sebevědomí: ignorujeme zpětnou vazbu a zabředáváme do vlastního světa.
- zaslepenost vidinou úspěchu: produkce vs. produkční schopnost, 3 hodiny denně běhat, abych žil o 10 let více (=to je ta doba, kterou běhám), absence vnímání názoru druhých a méně úspěšných, nedávejte rady mimo okruh své kompetence, s rostoucími úspěchy se zvyšuje sebedůvěra a začneme být arogantnějšími.
- ztráta rodinného a společenského života.
- střet více posedlých lidí.
Špatné posedlosti
- psychopaté toužící po uplatnění.
- posedlost penězi: nejsou smyslem života ani podnikání, ale nevyhnutelnou podmínkou, peníze a úspěch stejně jako vztahy a štěstí musí být vedlejším produktem smysluplné činnosti, ve které zažíváme stav proudění.
- stereotypy: 93% úspěšných businessů muselo opustit svou původní strategii => nejhorší vlastností je odpor ke změnám
- posedlost přílišnou kontrolou: delegovat můžete vše, až na své zákonné povinnosti, vztahy a znalosti.
- nedostatek (ztráta) soudnosti: předsudky, lhát si sám sobě.
- přílišná tvrdohlavost: posedlost pomstou.
- hrdinství blbů: herostratismus = chorobná touha stát se slavným za každou cenu, internetové vandalství (chybí vizuální zpětná vazba), hloupý vzor malého psa, dokazovat nadřízeným, jak jsou hloupí, dokazovat všem, že já mám pravdu, nezměnit svůj názor, spoléhání na sílu vůle, útoky na konkurenci.