Ricardo Semler: Podivín – Příběh nejneobvyklejšího pracoviště světa.

Příběh brazilské společnosti Semco se odehrává řadu let zpátky, je z 80.-90. let minulého století. Vychází z filozofie svobodných firem. Když opomenu polemiku, zda-li svobodné firmy mohou či nemohou fungovat, je zajímavé, že už tehdy, 28 let zpátky přicházeli s nadčasovými věcmi, o kterých se v ČR začíná mluvit až v poslední době.

Příkladem můžou být témata typu:
kruhová organizační struktura, demokracie ve firmách, zaměstnanecké výbory, pružný pracovní den, žloutenkové volno (vzdělávací volno), rotace pracovníků, jistota práce (interní proces ztěžující kohokoliv propustit), ztraceni ve vesmíru (volný program pro stážisty), řízení potulováním, výrobní buňky, podíly na zisku, zpětné hodnocení, rizikový plat (když se daří, růst o 50%, když ne, pokles o 25%), program Satelit (pro zaměstnance, které museli propustit a z kterých udělali podnikatele, vlastní dodavatele, odstupné bylo vkladem do podnikání), samostatně stanovatelný plat, optimální velikost společnosti, transparentnost veškerých dat. Toto jsou témata knihy.

Podivín

Celá kniha je postavena na principu, že k zaměstnancům se nemůžeme chovat jako k dětem, pak se tak totiž i chovají. Zákazy, omezení, příkazy co můžeme a nemůžeme dělat, … nemůžeme pak čekat, že se budou chovat jako dospělí. V některých případech mi přijde kniha spíše zdlouhavá a místy povrchní, na druhou stranu je psaná formou příběhu a celkem dobře se čte.

Mé zápisky, které si z knihy odnáším:

  • Půlroční hodnotící intervaly.
  • V příloze naleznete vzor hodnotícího dotazník na nadřízené. Bodové hodnocení 80-100 bodů.
  • Rozdělovat firmy do jednotek po max. 150 lidí (dle trhu, produktu, strojů, čehokoliv).
  • Úspory z rozsahu patří k nejvíce přeceňovaným systémům v businessu (ušetřit se dá krátkodobě, dlouhodobě vznikají neúspory z rozsahu).
  • Podíl na zisku pro zaměstnance dávají jen některé firmy a to 8-12%, Semco 23%.
  • Místo pyramidy mějte organizační strukturu kruhu.
  • Politika neblokování talentů. = Když pro talentovaného a schopného člověka nemám místo, propustím jej, aby se mohl realizovat jinde, pak si jej třeba stáhneme zpět.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *